Post image for Sapo keni blerë një smartphone të ri apo një tablet android? Lexoni këtë artikull për ta shfrytëzuar atë sa më mirë!

Sapo bleva një ________! Cfarë aplikacionesh duhet të shkarkoj?

Atëherë lexoni më poshtë…

Disa nga këto aplikacione mund të jenë të njohur nga shumë prej jush, disa jo. Ato që janë të famshëm nuk do kenë një përshkrim afër linkut të shkarkimit [lexo më shumë…]

Post image for Si kuptohet kush është krijuesi i një llogarie të rreme në twitter?

Rregullat elementare për të evituar identifikimin:

1) Asnjëherë mos ndiqni nga llogaria juaj personale (apo nga ajo ku mund të identifikoheni lehtë) llogarinë parodi që keni krijuar. Apo me llogarinë parodi llogarinë zyrtare. Kjo e zvogëlon tmerrësisht rrethin.

Nuk është e lehtë të lundrosh tek following apo followers të një llogarie nëse ajo ka mijëra ndjekës apo ndjek mijëra persona (twitter e limiton mundësinë megjithëse [lexo më shumë…]

Post image for 28 vjet në planetin Tokë

Google Maps në partneritet me Institutin Gjeologjik Amerikan, NASA, dhe revistën Times kanë hartuar në një video imazhet satelitore.

Video shtrihet në një periudhë prej njëzet e tetë viteve të fundit duke na treguar se si Toka [lexo më shumë…]

1 prilli 2013 në web

Thumbnail image for 1 prilli 2013 në web

Ashtu si vitin e kaluar edhe kësaj radhe po ndjekim traditën e postimit të shakave më të bukura në web me rastin e ditës së, gënjeshtrave, 1 prillit. E fillojmë me shakanë e Google:

Lexo artikullin e plotë →

Si të shikojmë videot e YouTube (Vimeo) pa ndalesa

Thumbnail image for Si të shikojmë videot e YouTube (Vimeo) pa ndalesa

YouTube/Vimeo tashmë janë faqet ku shumica kalojmë kohën gjatë qëndrimit në internet, të paktën një tab i browserit gjithmonë i rezervohet muzikës që shoqëron lundrimin. Bezdia më e madhe është buffer

Lexo artikullin e plotë →

Harta e Metalit

Thumbnail image for Harta e Metalit

Heavy Metal (shpesh referuar thjesht si Metal) është një zhanër i muzikës rock që u zhvillua në fund të viteve 1960 dhe fillim të viteve 1970, kryesisht në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Lexo artikullin e plotë →

Si të ç’aktivizojmë Java në browser?

Thumbnail image for Si të ç’aktivizojmë Java në browser?

Ky artikull vjen si rrjedhojë e një pyetjeje bërë tek peshkupaujë. Gazetarë të fushës së sigurisë vënë në dijeni për këtë problem të Java dhe gjithashtu informojnë për problemet që mund të shkaktojë në vazhdim

Lexo artikullin e plotë →

Qytetet Në Erresirë

Thumbnail image for Qytetet Në Erresirë

Kjo seri imazhesh “Qytetet Në Errësirë” krijuar nga Thierry Cohen është me të vërtetë nje krijim frymëzues. Jo vetëm sepse ai ka krijuar me saktësi portrete panoramike të qyteteve të mëdha pa asnjë lloj ndriçimi, por

Lexo artikullin e plotë →

Planeti Tokë – dokumentar

Thumbnail image for Planeti Tokë – dokumentar

Disa ditë pas publikimit të fotove/videos së planetit tokë në erresirë nga NASA, në përvjetorin e 40-të të fotografisë së famshme “Blue Marble” të Tokës marrë nga hapësira

Lexo artikullin e plotë →

Si krijohet një fjalëkryq?

Thumbnail image for Si krijohet një fjalëkryq?

Ishte një kohë kur fjalëkryqet, falë humoristëve tanë, u kthyen në fenomen shoqëror

Lexo artikullin e plotë →