Si te startoni kompjuterin tuaj me shpejt

by Einar

Në momentin që ne ndezim kompjuterin, presim një kohë të caktuar derisa ai të jetë i gatshëm për të punuar, sidomos në Windows kjo kohë pritje është goxha e lartë. Më poshtë do keni të shpjeguar një tutorial se si të shkurtoni në mënyrë të konsiderueshme këtë kohë.

1. Hapni MSCONFIG duke përdorur run, ose duke kërkuar tek search i vista, Start –> dhe shkruani MSCONFIG tek kutia e search.

Start - Search

Start - Search

2. Tek tabela selektoni “start up” (Avvio) dhe hiqni selektimin nga programet të cilat nuk dëshironi të startohen me ndezjen e kompjuterit.

MsConfig

MsConfig

3. Nëse ju keni një kompjuter “multi-core processor”, klikoni tek opsioni “boot” (Opzioni di avvio),  pastaj tek “advanced options” (opzioni avanzate..), selektoni kutinë ku thotë “Number of processors” (Numeri di processori) dhe klikoni numrin tuaj si në foto… (nëse keni 2 selektoni atë)

Boot

Boot

4. Klikoni ok, dhe bëni restart të kompjuterit tuaj. Në momentin që Windows do hapet, një mesazh do shfaqet, selektoni opsionin “do not show the message on boot again”.

Kompjuteri juaj tani duhet të hapet shumë më shpejt se më parë.

{ 4 comments… read them below or add one }

ALBeagle October 4, 2009 at 8:09 pm

Eh te faleminderit Einar, per kete mesim, tani kompjuteri im po me hapet pak me shpejt se herave te tjera, dhe per kete te falenderoj shume.. Tutorial mbreslenes..

Gjitha te mirat
ALBeagle

Reply

Einar October 4, 2009 at 11:01 pm

ALBeagle faleminderit per komentin, shpresojme qe edhe te tjeret ta gjejne te nevojshme kete menyre.

Ps: ALBeagle me duket se ke nje problem me linkun e blogut, kontrolloje pasi www dhe http , nuk dergojne ne te njejtin vend…

Reply

ALBeagle October 5, 2009 at 8:42 pm

Epo Einar, kur e shkruaj me www – nuk paraqitet asgje, ndersa vetem me http – hapet blogu 🙁 nuk e di se ku qendron problemi..

Gjithsesi te pershendes dhe vazhdo me na mahnitur me artikuj te ri
.-= ALBeagle´s last blog ..Shqipëria – Vështrim i përgjithshem =-.

Reply

Guximi October 12, 2009 at 1:48 pm

Einar 1’shi
e preferoj web blogun tuaj (Y)

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: