Shqisa e gjashte, teknologjia e se ardhmes!

by Einar

TED

TED

Prinav Mistry, shpjegon në këtë fjalim, bashkëpunimin e botës fizike me atë të të dhënave, duke përfshirë një hetim më në thellësi të shpikjes së tij SixthSense, dhe atë të një laptopi të ri në formën e “Letrës”.

Në fund të fjalimit ai jep shpresa që software që qëndron pas shpikjes do i ofrohet botës në formën e open-source.

Kjo na tregon se si e ardhmja jonë do ndryshojë në mënyrë drastike, fundja filmat fantastiko-shkencorë nuk janë asgjë vetëm se vizione të së ardhmes, video e mësipërme më kujtoi filmin Minority Report dhe tani shikojmë që teknologjia e tillë po realizohet. 🙂

Minority Report

Minority Report

Pasi të shikoni videon mund të lini përshtypjet tuaja, personalisht më pelqeu tejmase, shpresoj kjo e ardhme të mos jetë shumë larg!

{ 4 comments… read them below or add one }

Dardan February 10, 2010 at 7:42 pm

Si po ecen teknika, kjo nuk eshte aspak larg..

Reply

Einar February 11, 2010 at 6:35 pm

Dardan ashtu mendoj dhe une…. shume e bukur demoja ama… menyra si bente fotografite, dhe kompjuteri i projektuar tek Letra… 🙂
.-= Artikulli i fundit nga Einar blog ..Shqisa e gjashte, teknologjia e se ardhmes! =-.

Reply

Granit February 11, 2010 at 6:51 pm

Une udheheqem prej parulles se njohur “Gjithcka eshte e mundur, e pamundura veqse vonon”. Dhe po ta krahasojm zhvillimet nga 1900-2000 dhe nga 2000-2010 do te cuditeshim. Ndoshta deri ne vitin 2020 kjo jo vetem qe jete e vertete por edhe diqka e perditshme :).

Neve na mbetet te qendrojm anash dhe nqs mundemi edhe te kontribojme ne te tilla zhvillime 🙂

Graniti
.-= Artikulli i fundit nga Granit blog ..Dialekti, në shkollë duhet të flasim gjuhën letrare =-.

Reply

Besart February 11, 2010 at 6:52 pm

Si duket cdo gje qe shohim ne filma do behet nje dite realitet. Thjeshte pyes veten deri ku mund te arrij mendja e njeriut?
.-= Artikulli i fundit nga Besart blog ..A kemi nevojë për më shumë faqe informative?! =-.

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: