Hapja e nje llogarie ne Pay-Pal !

by Denisi

paypal_logosvg

Cfare nevojitet te hapesh nje llogari ne Pay-Pal ?
Adresa juaj e e-mailit dhe nje , bllok shenimesh.

Sa kohe duhet ?
Pay-Pal -it i duhen nga 2-3 dite per te verifikuar llogarine tuaj bankare.

Si punon , dhe cfare duhet te bej ?

 1. Hapi i pare: Fillimi
  Shkoni ne kete adrese
  www.paypal.com
 2. Hapi i dyte: Rregjistrimi
  poshte opsionit New user ? klikoni Sign up
  klikoni tek Personal Account dhe zgjidhni shtetin tuaj , pastaj klikoni Continue
  mbushni hapesirat dhe pastaj klikoni Sign up
  Pastaj do dergoheni te nje faqe e re ku thote  “Account sign up”.Ketu do ju shpjegohen hapat e metejshem.
  Ju do merrni nje e-mail ne adresen qe keni vendosur ne momentin e rregjistrimit. E-maili do permbaje nje link i cili te rikthen tek Pay-Pal.Do ju duhet te konfirmoni adresen e e-mailit dhe passwordin qe keni vendosur duke klikuar mbi ate link.
  Klikoni: Confirm
 3. Hapi i trete: Linkoni Pay-Pal te llogaria juaj bankare.
  Pasi te vendosni passwordin tuaj adresa e emailit do verifikohet dhe tani mund te plotesoni opsionet e llogarise tuaj bankare
  Do ju duhet Emri i Bankes , “Routing transit number” dhe numri i llogarise bankare. Routing number zakonisht jane nr e pare ne çek , dhe zakonisht perbehet nga 9 numra . Klikoni Add Bank Account.
  Pay-Pal do kaloje nje shume te vogel lekesh , zakonisht 2-3 qindarka , per nje periudhe 2-3 ditore. shikoni llogarine tuaj dhe mbani shenim shumen e depozituar nga “Paypal.com”. logohuni te llogarija juaj ne pay-pal dhe klikoni ne linkun Confirm Bank Account ne faqen e Account Overview.

Kjo ishte e gjitha tani ju keni hapur nje account Pay-Pal.

{ 19 comments… read them below or add one }

Banago February 22, 2009 at 10:16 am

Fatkeqësisht, një shqiptar nuk mund të marrë para në paypalin e vet, vetëm mund të blejë. 🙁

Reply

admin February 22, 2009 at 10:54 am

Kjo eshte e vertet , por edhe ai funksioni i blerjes mendoj qe eshte i nevojshem , me mire se asgje 🙂 , te shpresojme qe se shpejti do jete e mundur edhe marrja e lekeve , duke pare edhe shtimin e domaineve .al , mjafton te rritet kerkesa mendoj….

Reply

Gentian Mema December 7, 2009 at 1:28 pm

Denis faleminderit per artikujt qe me duken me shume vlere, po desha te te pyes per nje problem te vogel. Une po perpiqem te hap nje account PayPal per blerje eventuale ne eBuy. Une kam nje llogari rrjedhese ne Tirana Bank dhe kam nje karte debiti Visa Electron. Kur u perpoqa te bej lidhjen e PayPal me karten time, PayPal nuk e pranoi. Une jam interesuar edhe tek banka, dhe ata me thane qe PayPal ka probleme me kartat Visa Electron dhe me keshilluan te marr nje karte krediti (Visa) por qe kuptohet ka kosto te tjera qe une do te doja t’i evitoja. Une bera pak kerkim ne web per menyren e lidhjes direkte te llogarise (pra pa karte debiti apo krediti) me PayPal por mesa kuptova kjo behet vetem kur ke nje llogari ne nje banke ne USA. A eshte e sakte kjo qe po them? A ka ndonje menyre tjeter per lidhjen e PayPal me llogarine time pervec kartes se debitit?
Ju faleminderit
Gentian Mema

Reply

albani January 3, 2011 at 2:57 pm

E njejta gje me ka ndodhur mua sikurse Gentian Memajt dhe un mendoi qe perpos ata qe gjenden ne US ndrysh nuk mund te funksionoi. Por pyetja ime eshte a mund te funksionoi nje paypal ne kosove ? dhe e 2ta nese jo ateher si te mund te hapet nje qe te funksionoi mund te pergjigjet dikush ju lutem ?

Reply

Familja February 1, 2011 at 1:13 am

Dhe une kontrollova paypal dhe pashe qe vetem 3 lloj kartash pranonin, Viza, MasterCard dhe AmerikanExpress
Por kaq e veshtire eshte ne nxjeresh nje Viza ne shqiperi ose Kosove?

Reply

Liridon February 10, 2011 at 6:41 pm

une mora nje karte Visa posaqerisht per te hap nje paypal account, po puna eshte se kosova nuk qenka fare ne listen e vendeve…. nuk eshte as serbia ku zakonisht na fusin ndonjehere

Reply

leotrim December 27, 2011 at 3:09 am

Kam nevoi per ndihm ju lutem mtregon dikush nese din per ket problem.
Kam marr visa prepaid qe duhet mu rigjistru ne paypal jam rigjistruar ne paypal e kom aktivizu krejt po problemi o brenda 2 jave ma kan LIMITU llogarin nuk e di pse ju lutem nese din diqka mtregon urgjent

Reply

Einar December 27, 2011 at 2:37 pm

Fillimisht duhet te kontrollosh nese limiti eshte Permanent.

Kete mund ta besh duke u loguar dhe duke klikuar tek opsioni “Resolution Center”. Aty duhet te kesh disa kerkesa nga PayPal (psh per te derguar ndonje dokument identifikimi ose adrese), nese je me fat dhe limiti nuk eshte permanent atehere duhet te plotesosh kerkesat e tyre per te hequr limitin.

Nese Limiti eshte Permanent (kjo pasi sipas tyre ke thyer ndonje rregull te User Agreement ose Acceptable User Policy) atehere nuk mund te apelohet dhe nuk do kesh mundesi ta perdoresh me kete llogari :S duhet te besh kujdes pasi Paypal ne kete menyre nuk te lejon te perdoresh as ne te ardhmen sherbimin e tyre! Zgjidhja eshte te hapesh nje llogari te re me te dhena te reja gjithashtu tregohu i kujdesshem te mos vendosesh te dhena te cilat te lidhin me llogarine e vjeter qe te evitosh serish limitim nga PayPal.

Reply

maria January 5, 2013 at 4:09 pm

Si munde te marr nje kart visa ne banke? Cfare kerkon banka qe te ma japi nje te tille??

Reply

Einar January 21, 2013 at 1:17 pm

Informacione te sakta ne kete drejtim keshilloj ti marresh direkt tek sporteli i nje banke.

sdq ketu mund te shikosh tek faqja 38 informacione me te detajuara rreth kartes se kreditit dhe pyetjeve qe duhen bere tek sporteli.

Karte VISA mund te gjesh besoj tek te gjitha bankat ne shqiperi. ProCredit, TiranaBank, BKT ose Raiffeisen.

Reply

Mumin May 15, 2013 at 5:32 pm

Tung, a muj me e qel nje Paypal account ne Kosov, Pasi qe jam banori i Kosoves ?? Ose a ka naj menyr qe te blej pre EBAY nga kosova ? FLM

Reply

rida May 20, 2013 at 10:21 am

prsh un kam marr nji karte afer 2 muaj me than ata te bankes qe ben me paypal po un nuk arrij te aktivizoj karten me kerkon kodin 4 shiror ata te bankes me than nuk vjen kodi i paypalit te ne e kam fjalen ne kosov ,kjo ehst kartel visa me parapagim keto karta ishin te IPKOS mora edhe ata te ipkos ne tel.me than me heret na ka ardh kodi 4 shifror nga paypal tani nuk na vjen me than merru vehs me paypal si te merrem vesh un? nese ka njeri keso kartel me parapagim dhe ka arrit ta bej em paypal te me kontaktoj [email protected] flm

Reply

albes September 29, 2014 at 11:53 pm

kodi 4 shifror te vjen ne histori te transaksionev nese e ke prepaid kartel nga raiffeisen bank shko tek llogaria online dhe aty tek historit e transaksionev e ke njo PPxxxxCode kjo xxxx eshte kodi qe te duhet, fillimisht duhesh te kesh lek ne akount se paypali e bene nje pages test 1,90 dollar pastaj ne histori te transaksionev te del kjo PPxxxxCode.. pastaj prap ti kthen kto lekt ne paypal account, kaq eshte.

Reply

fitim November 5, 2013 at 6:04 pm

ne hapin e trett nuk po mund ta plotesoj a ka mundesi te me ndimoni pak 🙂

Reply

Perparim April 11, 2014 at 12:53 am

Pershendetje,

un jam hap nje paypal me kartel te Raiffaisen Bank, ( VISA Kartel me parapagim ) por nuk po me jep mundesi te verifikohet kartela,
as me kartelen VISA IPKO

a ka kush me me ndihmu,

Me rrespekt
Perparimi

Reply

Rexha August 21, 2014 at 3:15 pm

Duhesh me i realizu disa blerje pastaj PayPal ta verifikon userin. Keshtu me eshte verifikuar edhe mua.

Reply

Fatjon April 23, 2014 at 2:53 pm

PO kodi zip i shqiperis si eshte ??

Reply

Einar May 2, 2014 at 1:51 pm

Per kodet postare sipas filialeve mund te shikosh ketu.

http://www.postashqiptare.al/Sh%C3%ABrbime/Sh%C3%ABrbimePostare/KodiPostar.aspx

Reply

dolfi August 8, 2014 at 3:27 pm

Une jam Dolfi nga lushnja, dhe e hapa payn, poahtu aktivizova karten e debitit visa…. cdo gje ne rregull, madje pay me ktheu dhe 1.9$ qe mi mori nga karta per te siguruar veprimin,,,,,,
Tani une hyj ne paypal dhe rri e shikoj po nuk di te beje veprimet e metejshme, psh une dua te marr nga karta dhe ta mbush llogarine ne paypal, apo te mbush llogarine ne starpocer etj.. flm

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: