Aktualiteti nga bota dhe vendi

Per te mos humbur ne labirintet e internetit, duhet te qendroni te informuar me lajmet me te fundit, nga bota dhe nga vendi mbi boten e kompjuterit dhe ate te informatikes. Kjo kategori ka pikerisht kete qellim! Te vije ne ndihme te se perditshmes me lajmet me te fundit nga bota virtuale.

Post image for 28 vjet në planetin Tokë

Google Maps në partneritet me Institutin Gjeologjik Amerikan, NASA, dhe revistën Times kanë hartuar në një video imazhet satelitore.

Video shtrihet në një periudhë prej njëzet e tetë viteve të fundit duke na treguar se si Toka [lexo më shumë…]

Post image for Teknologjia e fundit – Tetor 2012

Teknologjia po bën hapa kolosale drejt së ardhmes. Ky është episodi i dytë që postojmë këtu tek eklipsi pas atij të qershorit dhe përmban lajmet më interesante për muajin tetor që sapo kaluam [lexo më shumë…]

Post image for Gjendja e Arinjve Polarë

Ka rreth 20,000 gjer në 25,000 arinj polarë në botë, dhe popullsia pritet të bjerë me 30 % gjatë tre gjeneratave të ardhshme [lexo më shumë…]

Vjeshta po afron.

Thumbnail image for Vjeshta po afron.

Vera po ikën dhe po i lë vendin Vjeshtës. Plazhi tashmë dalë-ngadalë do boshatiset, çadrat do mbyllen, shazllonet do mbushin sërish bodrumet dhe e përditshmja do rikthehet në jetën tuaj. Nëse ju jeni si shumë të rinjë shqiptarë që jetojnë në Tiranë, mund të mendoni se nuk ka shumë për të bërë rreth e rrotull […]

Lexo artikullin e plotë →

Usain Bolt kundër të gjithë kampionëve të 100 metrave, 1896 – 2012

Thumbnail image for Usain Bolt kundër të gjithë kampionëve të 100 metrave, 1896 – 2012

Në këtë video krahasohen të gjithë fituesit e garës së 100 metrave. Infografiku origjinal është krijuar nga NewYork Times dhe krahasimi fillon nga fituesi i 100 metrave në olimpiadën e 1986

Lexo artikullin e plotë →

Zbarkimi në planetin Mars

Thumbnail image for Zbarkimi në planetin Mars

Për ata që nuk e ndoqën dot live zbarkimin në Mars të roverit të NASA Curiosity mund ta ndiqni në këtë video të ngarkuar në YouTube

Lexo artikullin e plotë →

Kërcënime të reja në infrastrukturën e Internetit

Thumbnail image for Kërcënime të reja në infrastrukturën e Internetit

Në këtë fjalim të mbajtur në Mars të 2012 në konferencën e RSA, Bruce Schneier, një ekspert sigurie amerikan

Lexo artikullin e plotë →

Dubai 3.0

Thumbnail image for Dubai 3.0

Për këtë video timelapse të Dubait autorit i janë dashur 20,000 fotografi të bëra në një periudhë 3 javore në maj të 2012

Lexo artikullin e plotë →

Grimca Higgs Boson

Thumbnail image for Grimca Higgs Boson

Nëse jeni të interesuar të kuptoni se çfarë është grimca Higgs Boson duhet të shikoni këtë video

Lexo artikullin e plotë →

Te kesh pronesine e fjaleve te tua

Thumbnail image for Te kesh pronesine e fjaleve te tua

Jo vetëm fjalët, por është e rëndësishme që të mendohet për të gjitha objektet digjitale të jetës së përditshme. Gjithçka po lëviz në drejtim të kompanive në emër të lehtësisë

Lexo artikullin e plotë →