February 2009

E keni pyetur ndonjëherë veten se pse ne Windows janë ne ekzekutim kaq shume procese te svchost.exe ? E keni pyetur veten se çfarë pasojash mund te kenë për sistemin nëse i ndaloni ?

Nëse jo dhe për me tepër nëse nuk e keni idenë se çfarë procesesh janë momentalisht ne përdorim, shtypni Ctrl+Alt+Del dhe një tabele me emrin Task Manager do shfaqet. Tabela e proceseve ne Task Manager, ju jep mundësine te shikoni një liste te plote dhe këtu do shikoni një numër te madh procesesh svchost.exe, ndjekur nga pjesa tjetër e proceseve. [lexo më shumë…]

Shpesh here kur akoma perdorja Windows (tani jam mese i kenaqur me Ubuntu) nje dritare e vogel me bezdiste here pas here, behej fjale per axhiornimet automatike te Windows Xp

[lexo më shumë…]

Google Translate se fundi shtoi edhe Albanian, ne listen e gjuheve per te perkthyer. Perkthimet automatike tani kane arritur ne 41 gjuhe. Kjo nenkupton qe tani eshte e mundur perkthimi ne gjuhe te ndryshme i rreth 98% te perdoruesve te Internetit kane theksuar ne blogun zyrtar. [lexo më shumë…]

Gmail bllokohet, google demshperblen

Gmail u bllokua per rreth dy ore te merkuren me dt 2/24/2009, duke bllokuar aktivitetin e miliona perdoruesve te thjeshte por dhe firmave dhe zyrave me prestigjoze te cilet nuk mund te hapnin posten e tyre.

Lexo artikullin e plotë →

Kompjuteri juaj eshte ne gjendje te luaje lojrat e fundit ?

Lojrat e fundit qe po dalin ne treg jane gjithmone dhe me cilesore ne aspektin grafik apo te nevojave qe kane per tu luajtur.Te gjithe kane deshire te dine paraprakisht , para se ta instalojne , nese do e kene te mundur ta luajne lojen apo jo.

Lexo artikullin e plotë →

Zbuloni nese nje adrese nuk hapet vetem te ju apo eshte problem per te gjithe !

Gjithmone si konsumatore jemi ne kerkim te sherbimit , sa me cilesor te jete sherbimi aq me te kenaqur jemi , adresa  Down for everyone or just me sherben pikerisht per ate qe ju mendoni se duhet te sherbeje.  Kontrollon nese nje adrese interneti punon apo problemi eshte vetem i juaji qe nuk hapet.

Lexo artikullin e plotë →

Hapja e nje llogarie ne Pay-Pal !

Cfare nevojitet te hapesh nje llogari ne Pay-Pal ? Adresa juaj e e-mailit dhe nje , bllok shenimesh. Sa kohe duhet ? Pay-Pal -it i duhen nga 2-3 dite per te verifikuar llogarine tuaj bankare.

Lexo artikullin e plotë →

Kujdesi ne “Shopping online” !!!

Jemi ne 2009 , njerezit tani preferojne te blejne edhe ndermjet internetit.Kjo per shume arsye , per te kursyer dhe avantazhe te tjera… Avantazhi kryesor eshte pasi ju lejohet njerezve te lundrojne neper kategori te ndryshme pa u larguar nga shtepia , te krahasojne cmimet ne sa dyqane online te kene deshire , gjithashtu te […]

Lexo artikullin e plotë →

Facebook ! Si te ruash intimitetin !?!?

Cdo dite kur vizitojme Facebook-un , shikojme axhiornimet e stauseve te miqve (ndoshta edhe te atyre te cilet nuk kemi shume kontakt megjithate e kemi ne listen e miqve te cilen mund te kemi deshire edhe ta evitojme por meqe e kemi shtuar si mik eshte e paevitueshme ) , nje shok apo nje shoqe […]

Lexo artikullin e plotë →